Dieta składająca się z dużej ilości produktów z białej mąki może prowadzić do niedoborów cynku – bardzo ważnego dla naszego zdrowia minerału. Spadek jego zawartości w organizmie spowoduje również spożywanie alkoholu.
Cynk młodemu człowiekowi jest potrzebny dla wzrostu, rozwoju i naturalnego piękna. Wygląd zewnętrzny w wieku nastoletnim jest niezwykle istotny i wszelkie skazy na urodzie negatywnie wpływają na samopoczucie młodzieży. A dzieci mające odpowiedni poziom cynku w organizmie nie tylko osiągają lepsze wyniki w nauce, mają lepszą odporność i mocniejsze kości, ale też ładniejsze włosy i nie cierpią na zmiany trądzikowe.
U dorosłych częstymi problemami spowodowanym brakami cynku jest przerost gruczołu krokowego, problemy z trawieniem i kłopoty ze skórą rąk.
Najlepszym źródłem cynku jest dieta składająca się z produktów jak najmniej przetworzonych. Ale jeżeli zauważymy u siebie objawy niedoboru, możemy się wspomóc naturalną pierzgą albo pyłkiem pszczelim. Doskonałym jego źródłem jest również Surówka piękności. Podstawą do jej przygotowania są płatki owsiane zjadane na surowo…
Pierwszą czynnością w fermentacji zbóż jest moczenie. Woda jest tutaj prawdziwym źródłem życia (kiełkowanie). Moczenie zapoczątkowuje proces fermentacji, czyli nasze pożywienie jest wstępnie trawione. Żeby w pełni wykorzystać jego cenne składniki posiłek dokładnie żujemy. Jemy wolno i najlepiej w miłej atmosferze 🙂
Surówka piękności
1 szkl. płatków owsianych (zwykłych – duże, zmiażdżone ziarno)
1,5 szkl. wody o temperaturze ciała
2 łyżki orzechów laskowych
2 łyżki migdałów
1 łyżka miodu (lub więcej)
szczypta soli
garść owoców sezonowych (truskawki, maliny, jagody, borówki)
Płatki owsiane zalewamy letnią wodą wieczorem. W osobnym naczyniu namaczamy orzechy i migdały. Rano do płatków dodajemy miód i sól, a następnie mieszamy. Wsypujemy owoce i orzechy. Możemy od razu konsumować lub zapakować na drugie śniadanie do szkoły / pracy.
Uwaga!
Surowe płatki owsiane są dla nas niestrawne. Proces moczenia jest konieczny przed spożyciem.
Surówki piękności nie polecam osobom mającym jakiekolwiek problemy żołądkowo-jelitowe.
Źródła:
1. Kuchnia i medycyna, Julian Aleksandrowicz, Irena Gumowska, Wydawnictwo WARTA (1991)
2. Dzika fermentacja, Sandor Ellix Katz, Wydawnictwo Vivante (2017)