Zdarzyło nam się kiedyś (na szczęście raz tylko), że klient oddał miód… Bo rzekomo, zamiast miodu, sprzedaliśmy mu SAM CUKIER (!?). Oczywiście nie udało się mu wytłumaczyć, że wiosenny miód po prostu tak ma 🙂 Płynną postać zachowuje co najwyżej przez 2-3 tygodnie. Było to dziwne doświadczenie, bo sądziliśmy, że wszyscy to wiedzą… Przyjęliśmy, że każdy ma podstawową wiedzę na temat krystalizacji miodu i jak się okazało – było to błędne założenie. Dlatego postanowiłem napisać o tym kilka słów.
Miody w stanie ciekłym nazywamy patoką, a w stanie stałym – krupcem.
Prawie wszystkie miody po pewnym czasie ulegają krystalizacji – jest to zjawisko naturalne: proces fizyczny, a nie chemiczny (skład miodu pozostaje niezmieniony). Nazywanie krystalizacji SCUKRZENIEM jest błędnym, mylącym, nawet krzywdzącym określeniem. Sugeruje przemianę miodu w cukier, co jest niemożliwe. Przeciwnie – skrystalizowany miód jest produktem prawdziwie naturalnym.
Kryształy miodu mogą być drobne i jednolite, ale też grube i twarde. Z reguły, jeżeli proces krystalizacji przebiega wolno, powstają kryształy grube i duże. Szybka krystalizacja powoduje początkowo zmętnienie całej masy i jednoczesne twardnienie – kryształy miodu są wtedy drobne.
Wolno krystalizują miody spadziowe i miód akacjowy – „czysty” miód akacjowy nawet po roku. Pozostałe miody krystalizują w okresie do kilku miesięcy, najszybciej miody wiosenne (rzepakowy, mniszkowy czy borówkowy), które potrafią skrystalizować już po dwóch tygodniach. Miody letnie (lipowy, gryczany, wielokwiatowy) krystalizują najczęściej w czasie 2-3 miesięcy i tworzą strukturę grubokrystaliczną.
Miód najlepiej przechowywać w zamkniętych słoikach w ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze od 10°C do 15°C (i my takie warunki przechowywania staramy się zapewnić). Robimy to dlatego, że wtedy miód długo zachowuje wszelkie walory zdrowotne. Ale coś za coś. Taka temperatura sprzyja szybkiej krystalizacji miodu.
W temperaturach powyżej 21°C miód długo zachowuje płynną postać, lecz niestety sprzyja to niepożądanym procesom zachodzącym w miodzie (w tym fermentacji).
Skoro miody krystalizują – jak to jest możliwe, że przez cały rok dostępne są w sprzedaży w stanie płynnym?
O tym napiszę w drugiej części artykułu 🙂