Dla większości pszczelarzy wiosna 2021 roku stanowiła nie lada wyzwanie. Bardzo trudna zimowla spowodowała, że w pasiekach było dużo więcej pracy, a i tak często występowały straty w pogłowiu pszczół. Rodziny pszczele, którym udało się przetrwać, miały opóźniony rozwój wiosenny.
Ta sama wiosna dla odmiany zapewniła świetne warunki do rozwoju całych kolonii owadów produkujących spadź. Każdy mógł to zaobserwować, bo mszyc mieliśmy na potęgę. U nas panoszyły się w ogródku warzywnym i nie sposób było się ich pozbyć metodami ekologicznymi, a innych nie stosujemy.
Mszyce i czerwce z wielkim apatytem konsumowały roślinne soki rozmnażając się w szalonym tempie. Dzięki temu nasze pracowite pszczoły przyniosły do ula bardzo wartościowy produkt: SPADŹ (słodki sok wyssany z roślinnych tkanek i „przefiltrowany” przez pasożytujące owady).
I w ten sposób do naszej oferty dołączył miód nektarowo-spadziowy.
Miód nektarowo-spadziowy łączy w sobie właściwości miodów nektarowych i spadziowych, przy czym spadź jest niezwykle cennym dla zdrowia „wkładem”. Trzeba zaznaczyć, że generalnie miody nektarowe (surowe, właściwie przechowywane) mają doskonałe właściwości odżywcze, ale ich koncentracja w miodach spadziowych jest znacznie wyższa. Dla przykładu zawartość soli mineralnych jest 8-10 razy wyższa niż w miodzie nektarowym.
Ten miód jest doskonały dla osób, które czują się wyczerpane psychicznie i fizycznie. Regularne stosowanie pozwoli na uzupełnienie witamin i minerałów, które organizm szybko zużywa w stresie. Ponadto wspomagająco sprawdzi się w chorobach układu moczowego, w zaburzeniach trawienia, a także dolegliwościach układu oddechowego.
Miód zawierający spadź ma dość intensywny i bardzo przyjemny aromat, co oczywiście przekłada się na jego walory smakowe. Duża zawartość olejków eterycznych sprawia, że jego konsumpcja sprzyja powstawaniu atmosfery relaksu i odprężenia… 😊
Źródła:
https://pasieka24.pl
Alchemia pszczół, Walerij A. Isidorow, Gospodarstwo Pasieczne „SĄDECKI BARTNIK” (2013)